Białoruski producent ciągników rolniczych MTZ, za sprawą dość dużej popularności ciągników tej marki, doskonale znany jest w Polsce. Ucieszył mnie zatem bardzo fakt, iż udało mi się nabyć kolejny model tegoż producenta. MTZ 80 niemal w 70% oparty jest konstrukcyjnie na swoim poprzedniku – MTZ 50. Serię 50/52 w latach 1970-74 poddano gruntownej modernizacji i w roku 1974 nowy model ciągnika oznaczony symbolem 80/82 trafił do sprzedaży.
Pojazd ten charakteryzował się bardzo dużymi możliwościami adaptacyjnymi. Poza standardowym rozdziałem na maszyny z napędem na dwa koła (80) i na cztery koła (82) klient mógł konfigurować swój ciągnik niemalże w dowolny sposób, biorąc za wytyczne warunki, w jakich miał w przyszłości pracować. Dostępne były zatem wersje z różnymi rozstawami kół, prześwitem, ogumieniem, ale i alternatywnymi sposobami uruchamiania silnika, a także przystosowane do pracy przy dużych nachyleniach terenu i możliwością adaptacji dowolnych systemów hydraulicznych. W swoich czasach białoruski produkt stanowił bardzo nowoczesną jednostkę, za co ceniony był i zasadniczo jest do dzisiaj przez użytkowników. Wraz z ciągnikami gąsiennicowymi DT-75 i T-70, to właśnie MTZ 80/82 był najpopularniejszym traktorem używanym w Związku Radzieckim. Model, który prezentuję na poniższych zdjęciach, to kolejny numer ukazującej się w Rosji nakładem wydawnictwa Hachette serii Ciągniki - Historia, ludzie, maszyny. Model, podobnie jak poprzedni z tej serii, zaskoczył mnie mile poziomem wykonania. Wszystkie elementy spasowane są poprawnie, warstwa lakieru - bez ubytków, nie pozostawia wiele do życzenia. Malowany - przez to płaski, wlot powietrza może początkowo odrobinę razić, także dość luźne koła mogłyby być nieco lepiej dopasowane, jednak nie są to mankamenty bardzo rzucające się w oczy i kładące cieniem na ogólnej ocenie modelu.
Nie mogę zwrócić uwagę na wszelkie skazy, jestem po prostu podekscytowany faktem, że model ten Hachette istnieje. Podejrzewam, że będzie to rosyjski limitowanej serii, ale wiesz. . . . limitowana seria = nieograniczone ceny.
OdpowiedzUsuńPrędzej czy później, jak to pięknie będzie latać do mojego domu, w międzyczasie, dziękuję za "trailer filmu".
Pozdrowienia!
Ps: moje modele edycja testu nie powiedzieć nic o ich producenta. Słyszałem, że ta kolekcja jest w Indiach. To prawda ?
Witaj Pablo!
UsuńModel jest naprawdę fajnie zrobiony. To wydawnictwo gazetowe i masz rację, że z czasem po wyprzedaniu nakładu jego ceny mogę poszybować w górę, ale póki co nie jest jeszcze zupełnie niedostępny.
Nie mam pojęcia czy kolekcja ukazuje się w Indiach, ja swoje modele ściągam z Rosji. To dokładnie ta seria:
http://www.traktory-collection.ru/
Według informacji na pudełkach same modeliki produkowane są w Bangladeszu.
Pozdrawiam!
That's samej rzeczy chciałem wiedzieć: gdzie modele są produkowane.
UsuńNa szczęście, jak się domyślacie (pomimo Google Transalator....).
Dzięki !
Bardzo ładny model. Widać, że w Bangladeszu też potrafią zrobić fajne modele, Szkoda, że w Polsce nie potrafią.
OdpowiedzUsuńZapewniam Cię, że w Polsce tez potrafią;)
UsuńOtro hermoso modelo, completamente desconocido para mí.
OdpowiedzUsuńMe gustó mucho, saludos!
Hola amigo !
UsuńMTZ fabricante Bielorrusa de tractores agrícolas . En la parte este de Europa sigue siendo muy popular . Pronto voy a mostrar los nuevos modelos de tractores de Belarús .
¡Saludos!